Futbol Sakatlıkları ve Rehabilitasyonu | Bölüm 1

Sporcu Sağlığı

Futbol dünyada en popüler sporlar arasında yer almaktadır. 200 milyon kişi futbol oynamakta ve bunlardan 200.000’i profesyonel olarak bu spor dalıyla uğraşmaktadır. Futbolda sakatlık riski çok yüksektir. Futbol oynayanlarda en riskli endüstriyel mesleklerden bin kat daha fazla yaralanma riski oluşmaktadır. Her elit erkek futbolcu yılda en az bir kez performansını kısıtlayan bir sakatlığa maruz kalmaktadır. Ülkemizde 2005-2006 yıllarında yapılmış bir çalışma futboldaki sakatlıkların analizini yapmaktadır. Bu çalışmaya katılan 510 birinci ve ikinci lig oyuncularının 48’i kaleci, 194’ü defans oyuncusu, 189’u orta saha, 79’u ise forvet oyuncusudur. Çalışmanın sonucunda kalecilerde % 85 oranında deride yırtık, % 65 oranında ise kas yaralanmaları izlenmektedir. En düşük yaralanma oranı ise orta saha oyuncularında % 77 oranında deride yırtık, % 58 oranında ise kas yaralanmaları izlenmektedir. Kalecilerde % 83 oranında ayak bölgesinde, % 51 oranında diz bölgesinde sakatlık oluşurken, forvet oyuncularında bu oran ayakta % 76, dizde ise % 56 oranında olmaktadır. Oyuncular hangi bölgede oynarsa oynasın en sık görülen sakatlık alt ekstremitelerdedir. Çalışmaya katılan 510 oyuncuda 1638 adet sakatlık izlenmiştir. Bu sakatlıkların % 8’i kafa ve boyun bölgesi, % 25’i üst ekstremite, % 7’si gövde ve % 61’i alt ekstremitededir. Vücut bölgeleri ve futbolcuların oyun alanları karşılaştırıldığında kaleci ve defans oyuncularında baş ve boyun bölgesindeki sakatlıklar % 5 oranındayken, orta saha ve forvet oyuncularında % 10 düzeylerine yükselmektedir. Alt ekstremitede ise tam tersi kaleci ve defans oyuncularında sakatlık oranı % 28’lerdeyken, orta saha ve forvet oyuncularında bu oran % 22 oranına düşmektedir. Vücut bölgesindeki yaralanmalarda ise defans ve orta saha oyuncularında oran % 8’lerde, kaleci ve forvet oyuncularında ise % 5 düzeyindedir. Alt ekstremitede ise her dört görev bölgesinde sakatlık oranları % 60 dolayındadır.

Futbol yaralanmalarında risk faktörleri incelendiğinde ise artan yaş, kariyer süresi, önceki yaralanmaların önemli risk faktörleri arasında yer aldığını görmekteyiz. Antrenmanla ilgili faktörlere bakıldığında , antrenman azlığı, sert zeminde yüksek sürtünmeyle oynama yer almaktadır. Watson ve arkadaşlarının 102 futbolcuyu izledikleri çalışmada futbolcunun hızlanmasının, duruş, kas iskelet sistemindeki zayıflıkların ve eski sakatlıkların yaralanma riskini arttırdığı gözlendi.

İzlanda’da yapılan daha geniş bir çalışmada 17 futbol takımından 18’er futbolcu çalışmaya katıldı. Bu çalışmada oksijen alımı, vücut içeriği, zıplama testleri, esneklik testleri ve diz denge testleri ölçümleri yapıldı. Oksijen alım testinde 6 dakikalık bir testte koşu bandı üzerinde hız ve eğim arttırılarak oksijen ölçümleri incelendi. Vücut içeriğini incelerken altı kasın yağ kalınlıkları incelendi. Zıplama testinde bir ayak önde diğeri geride eller belde duruş pozisyonundan maksimum zıplama pozisyonuna geçildi. Ayak bileği ve dizde ön arka ve yan bağların sağlamlığı test edildi. Bir sonraki yazımda bu çalışmanın sonuçlarını daha detaylı olarak sizlerle paylaşacağım.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir