Golf Sakatlıkları ve Rehabilitasyonu | Bölüm 1

Sporcu Sağlığı

Golf sporu dışarıdan her ne kadar hafif bir spor olarak gözükse de  diğer sporlar gibi sakatlık riski yüksek bir spordur. Profesyonel golf oyuncularının % 80’i kariyerlerinin bir döneminde golfe bağlı sakatlıkla karşılaşırlar. Bu oyuncuların % 10-33 arasında bir grubu sakatlıkları olduğu halde oynamaya devam ederler. Bir erkek oyuncu sakatlık nedeniyle ortalama 9 hafta golften uzak kalırken bir kadın sporcu için bu süre 3 haftadır. Golf sopasına daha sert bir şekilde vurmak için golf oyuncuları bedenlerinin alt kısımlarını çok hızlı sallar ve omurgalarını aşırı gergin hale getirirler. Bu durum da sakatlık riskini artırır.

Profesyonel golf sporcularında bölgelere göre yaralanma yüzdelerine bakıldığında % 37 ile el ve el bileği, % 24 ile bel, % 10 ile omuz, % 7 ile dirsek, % 7 ile de diz bölgesi gelir. Amatör golfçülerde ise bu oran % 35 ile bel, % 33 ile dirsek, % 20 ile el ve el bileği, % 12 ile omuz ve % 9 ile diz bölgesi olarak tespit edilmiştir. Amatör golfçülerde sakatlıkları artıran nedenler arasında aşırı golf oynama, kötü vücut döndürme mekaniği, yere ya da başka bir objeye dönüş sırasında çarpmadır. 50 yaşın üzerinde sakatlık riski artarken ( % 65), 50 yaşın altında bu oran düşmektedir (% 58). Amatör bir golfçü sakatlık sonrası ortalama olarak 5 hafta sahalardan uzak kalırken, kadın ve erkek oyuncularda sakatlık oranı eşit olarak saptamıştır.

Bir golf topunun vuruş sonrası hızı saniyenin beşte birinde 160 km’ye kadar çıkabilmektedir. Uzmanlara göre profesyonel bir golf sporcusunda sakatlanmaya yol açan faktörler arasında kötü fiziksel kondisyon, kasların aşırı kullanımı, yanlış dönüş teknikleri yer almaktadır. Golf sakatlıklarının çoğu tek bir travmaya bağlı değil, aşırı kullanım ya da kötü tekniklerin uygulanmasına bağlıdır. En sık golf sakatlıkları arasında kas ve ligaman yırtılmaları, kırıklar ve tendinitler gelir.

Kas yırtılması kasın aşırı gerilmesinden dolayı yırtılmasıdır. Bu durum kasta ağrıya, kasın dokunmaya hassas hale gelmesine, kasın morarmasına yol açabilir. Ligaman yırtıklarında da ağrı, şişlik ve eklem hareket açıklığında azalma izlenir. Kemik kırıkları aşırı sıkışma ve gerilme sonucunda gelişebilir. Stres kırığı ise küçük travmaların kemik üzerinde verdiği hasarların birleşmesi sonucu gelişir. Tendon bölgeleri kasların kemiklere yapışma bölgeleridir. Dirsek, bilek ve omuz bölgesindeki tendonlar sıkça zorlanabilirler. Bu durum özellikle golf sırasında tendonların aşırı gerilmesi sonucu oluşur. Sürekli uygulanan stres sonucunda tendonlarda mikroskobik yırtıklar meydana gelir. Tendinit geliştiği zaman tendon bölgesi şiş ve dokunmaya hassas hale gelir.

Bu hafta golf sporunda oluşan genel sakatlıklara değindik. Haftaya golf oynayan kişilerde (özellikle amatörlerde) yanlış vuruş teknikleri dolayısıyla gelişen sakatlıkları konuşacağız.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir