Golf Sakatlıkları ve Rehabilitasyonu | Bölüm 2

Sporcu Sağlığı

Bu yazımızda çeşitli vakalar üzerinden golf sakatlıkları ve rehabilitasyonunu ele alacağız. İlk vakamız 62 yaşında erkek hasta bel bölgesinde L2-L3 omurunda kayma olmuş. Hastamız günde 8 saat masa başında ve arabada öne eğilerek oturuyor. Hobileri arasında yer alan bahçe işleri, kitap okuma ve golf oynama hepsi öne eğilerek yapılan aktivitelerdir. Amatör bir golfçü olduğu için omurgası fazla hareketli değil ve vuruşları aşırı derecede sağa eğilerek yapmaktadır. Yapılan diğer muayenesinde kalça fleksörleri, özellikle rectus femoris kısa saptandı. Bu durum leğen kemiğinin öne doğru eğilmesine ve L3’den S1 omuruna kadar omurların çökmesine yol açtı. Bu durum sabit bel omurgası üzerinde hareketli gövde omurgasının aşırı eğilmesine yol açar. Belin ana kasları olan multifides ve transverse abdominus kaslarındaki zayıflık ise bel bölgesindeki kaymayı hızlandırmaktadır. Bu kişiye öncelikle postür kaslarının yeniden eğitimi öğretilmelidir. Kalça fleksör kasları, kuadratus lumborum, gluteus ve transverse abdominus kasları stabilize edilmelidir. İşyerinde değişiklikler ve ergonomik değerlendirme önerilmelidir. Sonrasında hastaya omurga hareketlerini  arttırıcı egzersizler önerilmelidir.

İkinci vakamızda 45 yaşında bir kadın ofis çalışanı uzun süre torakal kifozu artmış bir şekilde oturuyor. Bu nedenle omuz kuşağı kaslarında, serratus anteriorda, orta ve alt trapez kaslarında güçsüzlük tespit edildi. Muayenesinde sol latissimus dorsi ve triceps kaslarında  zayıflık tespit edildi. Bu zayıf kaslar nedeniyle golf sopasını tutan fleksör digitorum ve ekstansör carpi radialis longus kaslarında aşırı gerginlik meydana geldi. Bunun sebepleri arasında tenisçi dirseğinin ağrılarını azaltmak için golf vuruşlarında dirseği düz tutmaya çalışmak da yer almaktadır. Ancak bu nedenle dirsek kaslarında kısalma oluşmakta ve de tendonlara aşırı yük binmektedir. Golf sopasını kötü teknikle tutmak da bu şikayetleri artırmaktadır. Tedavi olarak biceps, ekstansör karpi radialis longus, uzun fleksörler gerilmeli ve güçlendirilmelidir. Tenisçi dirseğine yönelik lokal enjeksiyonlar denenebilir.

Golf oyuncuları için en önemli problemlerden birisi de dehidratasyon dediğimiz su kaybıdır. Dehidratasyon oyun sırasında aşırı terleme ve yetersiz sıvı alımı nedeniyle gerçekleşir. İnsanın susuzluğu hissettiği anda dehidratasyon çoktan başlamış olabilir. Dehidratasyon ince motor kontrol becerilerinin kaybına yol açabilir. İnce motor kaslar özellikle golf sopasını kavrayan el bilek ve parmak kaslarını da içerir. Sıvı alımıyla eklem sıvı içeriği de korunur, bu şekilde eklemler daha rahat hareket ederler. Bu durum da topa vuruş sırasındaki gövde dönüş hareketlerini kolaylaştırır. Su içmeyle mental konsantrasyonda artar ki bu golf gibi bir sporda gereklidir. Bu nedenle oyuncuların şu noktalara dikkat etmesi gerekir. Eğer ağzınızda kuruluk varsa dehidratasyon başlamıştır. Oyun öncesi ve sonrasında tartılarak ne kadar sıvı kaybettiğinizi tespit edebilirsiniz. Vücut sıvı kaybederken elektrolit de kaybettiği için sadece su içmek bu durumu karşılamayabilir. Bu nedenle soda gibi mineral içeriği yüksek içecekler tercih edilebilir. Kafein içeren enerji içecekleri ve her tür kahve, kafeinin dehidratasyonu artırması nedeniyle tavsiye edilmemektedir. Golf turnuvaları öncesinde sıvı alımının düzenlenmesi ve oyun sırasında da

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir