Tenis Oyuncularında Sakatlıklar ve Rehabilitasyonu | Bölüm 3

Sporcu Sağlığı

Lateral epikondilitin ayırıcı tanısında radial tünel sendromu ve posterior interosseöz sinir sıkışması bulunmaktadır. Bunların ayırıcı tanısında fizik muayene ve elektromyografik inceleme gerekmektedir. Diğer ayırıcı tanılar arasında C6-C7 sinir kök sıkışması, olekranon kemiğinin sıkıştırmasına bağlı sinir sıkışması ve kireçlenme gelmektedir. Bu rahatsızlığın nedeni o bölgedeki kaslardaki küçük yırtıklardır. Dokulardaki bu bozulma ağrı ve hareket kısıtlılığına yol açar. Fizik muayenede lateral epikondil palpasyonla hassastır. El bileğinin zorlu bükülmesi ağrılıdır. Direk grafilerde kemik oluşumu, kireçlenme, serbest cisimler ve kırıklar izlenebilir. Ultrasonla tendonda kalınlaşma tespit edilir.

Tedavide cerrahi olmayan seçenekler % 90 başarıyla sonuçlanmaktadır. Cerrahi olamayan tedavilerde zorlayıcı aktivitelerden kaçınmak, performans tekniklerinin iyileştirilmesi, buz, derin doku masajı, germe, ortez kullanımı ve zaman zaman da kortizon enjeksiyonu önerilir.

Cerrahi tedavi semptomlar altı ay içerisinde geçmezse önerilir. Ancak cerrahiden sonra da spora dönüş için 4-6 aylık yoğun bir rehabilitasyon programı gerekmektedir.

Medial Epikondilit

Medial epikondilit lateral epikondilite göre daha az sıklıkta izlenmektedir. Tekrarlayıcı stres ve iç bükücü (fleksör) kasların zorlanması özellikle baş üstü servisler sonucu meydana gelir. Bu rahatsızlıkta ayırıcı tanıda bağ yırtıkları, iç dirseğin gevşemesi, ulnar sinirde sıkışma düşünülmelidir. Fizik muayenede medial epikondil dokunmakla hassastır, el bileğinin içe bükümünde de bu hassaslık artarak devam eder. Lateral epikondilitte olduğu gibi cerrahi olmayan teknikler 3-6 ay boyunca denenmeli, son tercih olarak cerrahi seçenekler düşünülmelidir.

El Bilek Sakatlıkları

Teniste el bilek sakatlıkları vuruşların bilek bölgesinden kaynaklanması nedeniyle sıktır. Tenis oyuncularındaki el bilek sakatlıklarının çoğu aşırı kullanıma bağlıdır, ancak direk travmaya bağlı da sakatlıklar gelişebilir.

De Quervain Tenosinoviti

De Quervain Tenosinoviti tenisçilerde en sık gözlenen tendon problemlerinden biridir. Bu hastalık başparmağın iki tendonunun zorlanması sonucu ortaya çıkar. El bileğinin sürekli dışa doğru dönmesi bu rahatsızlığı artırır. Fizik muayenede tendonların çıkış yerinde hassasiyet bulunur. Başparmağın avuç içinde sıkıştırılması ve sonrasında el bileğinin dışa çevrilmesinde hassasiyetin artması Finkelstein testini pozitif gösterir. Bu sakatlığın tedavisinde başparmağı içine alan ortez kullanımı ve NSAID ilaç kullanımı % 80 iyileşme sağlar. Bu tedaviden fayda görülmezse kortizon enjeksiyonu denenebilir. Eğer kortizon enjeksiyonundan da fayda görülmezse cerrahi serbestleştirme uygulanmalıdır. Bu uygulama sonrasında 8 hafta rehabilitasyon programıyla beraber tenis oyuncusu sahalara dönebilir. Serçe parmağı bölgesine uzanan tendonlarda da benzer sakatlıklar izlenebilir. Bu durumda da tedavi benzerdir. Triangular fibrokartilaj bölgesinde de özellikle el bileğinin dönüş hareketlerine bağlı sakatlıklar gelişebilir. El bilek kemiklerinden Hamate kemiği de tenisçilerde sık sakatlanan kemiklerdendir. Tenis oyuncusu raketi tutabilir, ancak servis atma sırasında şiddetli ağrısı olur. Direk grafilerde kırık gözlenmeyebilir, Bilgisayarlı tomografi ile tanı konur. El bileğinin alçıya alınması ve sonrasında erken dönemde rehabilitasyon uygulanmalıdır. Kemikte kaynamama ve beslenmesinin bozulmasına bağlı nekroz gelişebilir.

 

 

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir