Tenis Oyuncularında Sakatlıklar ve Rehabilitasyonu | Bölüm 4

Sporcu Sağlığı

Bu hafta da tenisçilerde izlenen bel ağrılarına değineceğim. Bel ağrıları sporcular ve sporcu olmayanlarda hemen hemen aynı oranda ( % 80 ) izlenir. Birçok vaka bir ay içerisinde iyileşirken, sadece % 4’ünde ağrılar kronikleşir ve altı aydan fazla sürer. Aktif atletler arasında bel ağrısı ise % 85 oranında izlenmektedir. Bir rapora göre 148 profesyonel tenis oyuncusunun % 38’i bel ağrısı nedeniyle bir tenis turnuvasına katılamamıştır. 43 hastada ise kronik bel ağrısı saptanmıştır. 631 atletin incelendiği başka bir çalışmada bel ağrısı olan sporcuların % 21’nin tenis oyuncusu olduğu tespit edildi.

Lomber Strain (Bel incinmesi) 

Akut lomber strain tenis oyuncularında en sık izlenen sakatlıktır. Özellikle belin dönme ve geriye eğilme hareketlerinden dolayı belin derin kasları ve öne eğilmeden dolayı da karın kasları risk altındadır. Bu kas incinmesinde omurganın çevre kaslarında tek taraflı ya da iki taraflı spazm izlenir. Ağrı birkaç saat içerisinde artar ve bele lokalize olur. Oturma ve yürüme aktiviteleri ağrılıdır, ancak dayanılmaz değildir. Fizik muayenede omurga çevresi kaslarda hassasiyet tespit edilir. Omurga hareketlerinde özellikle öne eğilme ağrılı ve kısıtlıdır. Omurganın geriye eğilmesinde genellikle ağrı izlenmez. Eğer ağrı oluyorsa faset rahatsızlıkları, omurgada kayma ve bel fıtığından şüphe edilebilir. Ağrıları uzun süreli devam eden ve klasik tedavilere cevap vermeyen hastalarda MR görünteleme istenmelidir. Akut komplike olmayan lomber strain vakalarında sıcak ve soğuk uygulamalar, ultrason TENS gibi fizik tedavi ajanlarıyla kısa süreli analjezik ilaç kullanımı önerilir. Bu tedavi sonrasında germe ve güçlendirme egzersizleri başlanmalıdır.

Lomber Disk Hernisi ve Dejenerasyonu

Tenis oyuncularında özellikle tekrarlayıcı küçük travmalar sonrasında lomber disk hernisi oluşabilir. Bele en ağır yükü bindiren durum servis atışıdır. Omurga geriye doğru eğilip hızla döner. Sonrasında gövde öne eğilir, omuz ve kollar ağa doğru döner. Akut bel fıtığı olan tenis oyuncularında bel ağrısı, bacak ağrısı ya da ikisinin birlikteliği izlenebilir. Oyuncu daha önce benzer bel ağrısı atakları geçirdiğini ifade edebilir. Ağrının yürüme ve oturmayla arttığı izlenir. Uzanma ve bacakların embriyo pozisyonunda çekildiği durumlarda ağrı azalır. Ayakta duruş pozisyonunda sinir sıkışmasını rahatlatacak şekilde bir eğrilik oluşur. MR tanıda altın standarttır, sinir tutulumundan şüphe ediliyorsa EMG çekilmelidir. NSAID ilaçlar, fizik tedavi ve özellikle lomber stabilizasyon programıyla derin bel kaslarının çalıştırılması esastır.

Faset Sıkışması ve Artropatisi

Normal fonksiyondaki bir omurgada faset eklemleri az ağırlık taşırlar. Ancak tenisteki servislerdeki omurganın geriye doğru eğilmesi faset ekleminin sıkışmasına yol açar. Diskler daraldığında ise faset eklemlerine % 70 daha fazla yük biner. Bu sendromda ağrı daha çok kalçalara yayılır, nörolojik muayene normaldir. Tedavisi lomber disk hernisi gibidir, özellikle aşırı geri eğilme ve rotasyon hareketlerinin yapılmamasına dikkat edilmelidir.

 

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir